18 maja przypada 3. rocznica uroczystego otwarcia pierwszego Banku Mleka Kobiecego w Małopolsce działającego przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK. Od maja 2016 r. z bezcennego daru, jakim jest mleko kobiece gromadzone w Banku Mleka skorzystało ponad 795 małych pacjentów wymagających wsparcia w żywieniu z Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Szpitala Ujastek.

W ciągu trzech lat działalności Bank zarejestrował łącznie 217 Honorowych Dawczyń Mleka, od których przyjął łącznie aż 1 375 litrów mleka kobiecego.

Honorową Dawczynią, która oddała najwięcej mleka, łącznie aż 104 litry 700 ml w historii działalności Banku Mleka Kobiecego działającego przy Szpitalu UJASTEK jest Pani Kamila Kowalska-Żak.

Dlaczego działalność Małopolskiego Banku Mleka jest tak ważna?

Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych.

Bank Mleka Kobiecego zajmuje się przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń – zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka, oraz przekazywaniem go (po przeprowadzeniu odpowiednich badań zgodnie z procedurami) potrzebującym dzieciom (głównie dzieci przedwcześnie urodzone), którym brakuje mleka od własnej mamy. Powszechnie wiadomo, że mleko kobiece jest najzdrowszym, rekomendowanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt na całym świecie.

Na pytanie, jakie to uczucie, kiedy ma się świadomość, że mleko, które oddaje Honorowa Dawczyni do Banku Mleka trafi docelowo do najmniejszych pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, Pani Kamila odpowiada:

Dzisiaj poznałam to uczucie najbardziej, tzn. dzisiaj pierwszy raz byłam na takim Oddziale i jestem w szoku, że takie małe dzieci rodzą się, przeżywają. Brakuje mi słów, by w pełni wyrazić, co czuje Honorowa Dawczyni, widząc najmniejszych Pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Podziwiam wszystkich rodziców, którzy mają siłę trwać przy tym inkubatorze i nawet nie chcę sobie wyobrażać, co Ci rodzice czują, kiedy czasem tygodniami lekarze walczą o życie ich dzieci. Jestem pełna podziwu też dla Zespołu Medycznego, który każdego dnia mierzy się z walką o życie wcześniaków. Z drugiej strony czuję ulgę, że sama tego nie musiałam przeżywać.

 Kto może zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Honorową Dawczynią Mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji oraz dysponuje nadwyżkami mleka. W pierwszej kolejności noworodki otrzymują zawsze mleko mamy, jeśli jest dostępne. Pozostałe nadwyżki mogą trafić do Banku Mleka Kobiecego. Ważne, aby była to Mama karmiąca dziecko, które nie skończyło jeszcze 12 miesięcy. 

Mama, aby zostać Honorową Dawczynią musi przejść kilka etapów rekrutacji:

1 etap – rozmowa telefoniczna z koordynatorem Banku dotycząca stanu zdrowia, chorób przewlekłych, farmakoterapii i charakterystyki laktacji potencjalnej Honorowej Dawczyni Mleka

2 etap – rozmowa rekrutacyjna z kobietą karmiącą w Banku Mleka. W ramach rekrutacji prowadzony jest podstawowy wywiad medyczny, dietetyczny i laktacyjny oraz pobierane są próbki krwi i mleka do badań. Koordynator Banku Mleka wyjaśnia zasady współpracy i prawidłowego postępowania z mlekiem.

Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi i mleka wykonywane są bezpłatnie dla Honorowych Dawczyń Mleka.

Po przejściu przez wszystkie etapy oraz po uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka.  

Po procesie rekrutacji mleko Dawczyni jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji.

Mleko od Honorowych Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji. Proces pasteryzacji gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka.

Obecnie z Bankiem aktywnie współpracuje 30  mam, a każdy mililitr ich mleka jest bezcennym darem dla najmniejszych pacjentów Szpitala.

Na pytanie, co Honorowe Dawczynie powiedziałyby innym karmiącym Mamom, jak zachęciłyby je do zostania Honorowymi Dawczyniami Mleka Kobiecego, nasze Dawczynie odpowiadają:

Małgorzata Kwiecińska (200 Honorowa Dawczyni) :

 Jeśli tylko Mama ma nadwyżki mleka, to myślę, że nic się nie dzieje bez przyczyny i jeśli mamy możliwość wykarmić więcej niż swoje dziecko, to jest to pewnego rodzaju mobilizacja i bodziec do tego, żeby spróbować się czymś podzielić. A co może być cenniejszego niż mleko – to nie jest coś, co można wyprodukować i kupić w sklepie, a jednak wpływa na zdrowie, dodaje sił do walki o życie wcześniakom. Zatem można powiedzieć, że niezbyt dużym kosztem można zrobić coś bardzo dobrego i warto spróbować

Kamila Kowalska-Żak (Honorowa Dawczyni – rekordzistka, która oddała łącznie do Banku ponad 100 litrów mleka kobiecego)

Chyba warto najpierw spojrzeć na własne dziecko, zobaczyć jak się rozwija, jak nasz pokarm mu służy. Jeśli mamy nadwyżki mleka, warto wtedy zastanowić się, jak mogłoby również posłużyć innym dzieciom.

Zachęcam, by nie myśleć w kategorii, że nadwyżki mleka wlejemy do kąpieli, bo mleko mamy jest też zbawienne dla skóry. Pomyśleć o tym, że jest ktoś kto potrzebuje mleka, a nas to tak naprawdę nic nie kosztuje. Może potrzebujemy spożyć potem troszkę więcej kalorii, ale kto z nas tego nie lubi.  

 Dlaczego mleko kobiece jest tak cenne?

Mleko matki jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikalne właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami Banku Mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci – wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne.

Gdzie zainteresowane kobiety mogą szukać informacji na temat Banku Mleka?

Wszystkie Panie, mieszkanki Krakowa zainteresowane oddaniem mleka zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.bankmleka.ujastek.pl oraz do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z Bankiem Mleka przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek, tel. 536 099 993.

Każdy nowy dzień jest dodatkowym bodźcem, napędem, żeby robić jeszcze więcej, aby nigdy nam nie brakło mleka dla naszych wcześniaków, by nie było sytuacji, że będziemy musieli podać mieszankę wcześniakowi, bo będzie deficyt mleka w Banku. Dlatego potrzebujemy Honorowych Dawczyń, abyśmy mieli ciągły przepływ mleka w Banku Mleka.  „To, co mamy w życiu najcenniejsze jest za darmo, tylko trzeba o to bardzo dbać”. Pokarm kobiecy jest najlepszy i jest za darmo, tylko o tą laktację musimy zadbać. Przede wszystkim trzeba mieć chęci, możliwości żeby coś z siebie dać, by się podzielić. Myślę, że same mamy, które mają nadwyżki mleka, czują taką potrzebę, by się nim podzielić, tylko muszą się dowiedzieć, że istnieje taka możliwość i wtedy podzielą się mlekiem i same między sobą będą się tymi informacjami wymieniać. Będą się czuły bohaterkami, żywicielkami nawet kilkudziesięciu dzieci w ciągu dnia – Magdalena Jarosz, koordynator Banku Mleka Kobiecego

Ważny jest każdy mililitr mleka kobiecego, ponieważ jest on docelowo przeznaczony dla naszych najmniejszych Pacjentów Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka. Drogie mamy, gorąco zachęcam: karmcie swoje dzieci i przekazujcie nam swoje nadwyżki mleka. To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze – mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom. Za tę solidarną postawę mamy względem drugiej mamy serdecznie Wam dziękuję – mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, Kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem ds. neonatologii woj. małopolskiego prof. dr hab. med. Ryszardem Lauterbachem.