W poniedziałek (25.03.2019 r.) w jedynym w Małopolsce Banku Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK zrekrutowano  200 Honorową Dawczynię - Panią Małgorzatę Kwiecińską.

Od maja 2016 r. z bezcennego daru, jakim jest mleko kobiece gromadzone w Banku Mleka skorzystało ponad 750 małych pacjentów wymagających wsparcia w żywieniu z Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Szpitala Ujastek.

Bank Mleka Kobiecego przyjął od wszystkich Honorowych Dawczyń łącznie aż 1 271 100 mililitrów mleka kobiecego. Za każdym mililitrem mleka kryje się wyjątkowa historia – historia Honorowej Dawczyni, historia wcześniaka, który był lub jest obecnie karmiony mlekiem z Banku Mleka.

Dlaczego działalność Małopolskiego Banku Mleka jest tak ważna?

Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych.

Bank Mleka Kobiecego zajmuje się przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń – zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka, oraz przekazywaniem go (po przeprowadzeniu odpowiednich badań zgodnie z procedurami) potrzebującym dzieciom (głównie dzieci przedwcześnie urodzone), którym brakuje mleka od własnej mamy. Powszechnie wiadomo, że mleko kobiece jest najzdrowszym, rekomendowanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt na całym świecie.

Kto może zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Honorową Dawczynią Mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji oraz dysponuje nadwyżkami mleka. W pierwszej kolejności noworodki otrzymują zawsze mleko mamy, jeśli jest dostępne. Pozostałe nadwyżki mogą trafić do Banku Mleka Kobiecego. Ważne, aby była to Mama karmiąca dziecko, które nie skończyło jeszcze 12 miesięcy. 

Mama, aby zostać Honorową Dawczynią musi przejść kilka etapów rekrutacji:

1 etap – rozmowa telefoniczna z koordynatorem Banku dotycząca stanu zdrowia, chorób przewlekłych, farmakoterapii i charakterystyki laktacji potencjalnej Honorowej Dawczyni Mleka

2 etap – rozmowa rekrutacyjna z kobietą karmiącą w Banku Mleka. W ramach rekrutacji prowadzony jest podstawowy wywiad medyczny, dietetyczny i laktacyjny oraz pobierane są próbki krwi i mleka do badań. Koordynator Banku Mleka wyjaśnia zasady współpracy i prawidłowego postępowania z mlekiem.

Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi i mleka wykonywane są bezpłatnie dla Honorowych Dawczyń Mleka.

Po przejściu przez wszystkie etapy oraz po uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka.  

Po procesie rekrutacji mleko Dawczyni jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji.

Mleko od Honorowych Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji. Proces pasteryzacji gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka.

Obecnie z Bankiem aktywnie współpracują 23  mamy, a każdy mililitr ich mleka jest bezcennym darem dla najmniejszych pacjentów Szpitala.

O istnieniu Banku Mleka Kobiecego dowiedziałam się przy okazji porodu w Szpitalu Ujastek. Więcej o samej współpracy z Bankiem dowiedziałam się od znajomej, która jest Honorową Dawczynią Mleka Kobiecego, postanowiła tę wiedzę rozpropagować i zachęciła mnie w przestrzeni internetu do włączenia się w to dzieło. Poznałam szczegóły techniczne i to też zachęciło mnie do podjęcia tej decyzji – mówi Małgorzata Kwiecińska - 200 Honorowa Dawczyni Mleka Kobiecego.

Na pytanie, co powiedziałaby innym karmiącym Mamom, jak zachęciłaby je do zostania Honorowymi Dawczyniami Mleka Kobiecego, Małgorzata Kwiecińska odpowiada:

 Jeśli tylko Mama ma nadwyżki mleka, to myślę, że nic się nie dzieje bez przyczyny i jeśli mamy możliwość wykarmić więcej niż swoje dziecko, to jest to pewnego rodzaju mobilizacja i bodziec do tego, żeby spróbować się czymś podzielić. A co może być cenniejszego niż mleko – to nie jest coś, co można wyprodukować i kupić w sklepie, a jednak wpływa na zdrowie, dodaje sił do walki o życie wcześniakom. Zatem można powiedzieć, że niezbyt dużym kosztem można zrobić coś bardzo dobrego i warto spróbować

Dlaczego mleko kobiece jest tak cenne?

Mleko matki jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikalne właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami Banku Mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci – wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne.

Gdzie zainteresowane kobiety mogą szukać informacji na temat Banku Mleka?

Wszystkie Panie, mieszkanki Krakowa zainteresowane oddaniem mleka zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.bankmleka.ujastek.pl oraz do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z Bankiem Mleka przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Ujastek, tel. 536 099 993.

Drogie mamy, gorąco zachęcam: karmcie swoje dzieci i przekazujcie nam swoje nadwyżki mleka. To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze – mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom. Za tę solidarną postawę mamy względem drugiej mamy serdecznie Wam dziękuję – mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, Kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem ds. neonatologii woj. małopolskiego prof. dr hab. med. Ryszardem Lauterbachem.