W Polsce ok. 7% dzieci rodzi się jako wcześniak. Noworodki, zwłaszcza jeśli są urodzone przed planowanym terminem porodu, są obciążone najróżniejszymi powikłaniami wcześniactwa. Jednak przy właściwej diagnostyce, terapii, pielęgnacji i rehabilitacji  bardzo często wyrównują różnice rozwojowe i „doganiają” swoich rówieśników urodzonych o czasie. Z myślą o tych najmniejszych wcześniakach organizowane są Oddziały  Intensywnej Terapii Noworodka na III stopniu referencyjnym, gdzie zespół specjalistów z różnych dziedzin bezpośrednio po narodzinach ma szanse zaopiekować się dzieckiem oferując mu szanse na życie, na normalne życie.

 

Oddział Neonatologiczny z Intensywną Terapią Noworodka na III stopniu referencyjnym Szpitala UJASTEK wraz z zespołem neonatologów  codziennie  zajmuje się dziećmi urodzonymi przed 37. tyg. ciąży. Jedną z nich była mała bohaterka Janinka, dziewczynka urodzona w 23. tygodniu ciąży, która tuż po urodzeniu ważyła 650 gram i spędziła na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka 5 miesięcy.                                  

 

W trakcie leczenia maleństwa na Oddziale Neonatologii było wiele trudnych chwil, kiedy stan Janinki się pogarszał. Były też momenty szczęścia. Wśród nich ten najszczęśliwszy, kiedy mogłam Janinkę pierwszy raz przytulić po 7. tygodniach, ponieważ wcześniej była podłączona cały czas do respiratora i jej stan był bardzo ciężki. Była to niezmierna radość i nie da się opisać słowami tego, co Matka czuje     w takim momencie. W trakcie pobytu w Szpitalu Janinka przeszła operację okulistyczną w Katowicach, wszystko zostało bardzo szybko i sprawnie zorganizowane. Wykrycie retinopatii wcześniaczej, ustalenie terminu operacji, transport do Katowic, operacja i powrót do Krakowa zajęło tylko 5 dni. W Szpitalu Ujastek moja córka otrzymała niezwykle fachową opiekę ze strony całego zespołu lekarzy i położnych kierowanego przez Panią Ordynator dr Beatę Rzepecką - Węglarz, która jest świetnym specjalistą i fantastycznym człowiekiem. Nawet po wyjściu do domu, Pani Ordynator interesuje się Janinką i możemy liczyć na Jej pomoc – mówi Pani Marta Bonar, mama Janinki.

 

Rodzicom, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich maleństwo pojawi się na świecie wcześniej, dużo wcześniej przed planowanym terminem porodu, życzę dużo cierpliwości i nadziei, żeby ta nadzieja nigdy nie zgasła, bo ona jest najważniejsza – dodaje.

 

Na naszym Oddziale przykładamy bardzo dużą wagę do tego, żeby Rodziców włączyć w proces leczenia naszych wcześniaków. Dzięki temu Rodzice wiedzą co się dzieje z dzieckiem i są spokojniejsi, a dziecko tego spokoju potrzebuje. Bardzo dokładnie wszystko omawiamy, mówimy Rodzicom do czego w tej chwili przywiązujemy większą wagę, mówimy o wydolności oddechowej, o tym co się może dziać z dzieckiem. W związku z tym, to że włączamy rodzinę w proces współdecydowania o  leczeniu, w proces opieki i pielęgnacji pozwala Rodzicom łatwiej przejść okres pobytu dziecka w Szpitalu. Rodzice naszych wcześniaków wiedzą, że ratujemy ich dziecko razem, że Oni są nam i dziecku niezbędnie potrzebni. Drugą rzeczą jest to, że chcemy od pierwszych godzin życia maluszka karmić go mlekiem od Mamy, ponieważ to mleko jest najlepszym lekiem dla ich dziecka, lekiem dającym siłę żyć, walczyć o życie. Przez to chcemy zadbać również psychologicznie o Mamę , przesuwając jej lęk i obawę  w kierunku działania, walki i zadbania o to, żeby dać dziecku mleko – lek, żeby nam lekarzom  pomóc.  Co daje mleko Mamy wcześniakowi? Przewód pokarmowy wcześniaka zasiedla prawidłowa flora bakteryjna, która kolonizuje się w pokarmie Mamy a dla dziecka to „wojsko” walczące z chorobowymi patogenami  – mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, Kierownik Oddziału Neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego UJASTEK.

 

Dla Nas kompleksowa opieka dla wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie to sprawa nadrzędna i chcemy cały czas się w tym kierunku rozwijać  – mówi prezes Tomasz Wiśniewski. Dlatego w tym roku jako część Oddziału Neonatologii uruchomiliśmy Bank Mleka Kobiecego.

 

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Szpital UJASTEK bierze udział w ogólnoświatowej inicjatywie towarzyszącej obchodom, a symbolem tego będzie podświetlenie tego dnia budynku Szpitala na fioletowo, solidaryzując się w ten sposób z wcześniakami, ich Rodzicami, jak również innymi placówkami sprawującymi opiekę nad najmniejszymi pacjentami.

 

A już w najbliższą sobotę, 19 listopada br. o godz. 11.00  na terenie MKS Cracovia w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka organizowanym przez  Fundację Neonatus i Zespół prof. Ryszarda Lauterbacha Ordynatora Oddziału Neonatologii  Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego odbędzie się niezwykłe spotkanie, w którym wezmą udział Rodzice i ich małe pociechy, którzy wspólnie przeszli przed doświadczenie zbyt wczesnego porodu. Pracownicy Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek również będą uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

 

Więcej informacji o tym wyjątkowym spotkaniu:

http://szpital.ujastek.pl/article/320/